BRUCE LEE’NİN 2. JENERASYON ÖĞRENCİSİ TOM KEPLAR İZMİT’TE

 BRUCE LEE’NİN 2. JENERASYON ÖĞRENCİSİ TOM KEPLAR İZMİT’TE

Bruce Lee’nin ikinci jenerasyon öğrencisi Thomas (Tom) Keplar ve eşi Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun organizasyonuyla İzmit’teler. Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Başkanı Yüksel Yılmaz’ın temaslarıyla gerçekleşen organizasyonun ilk haftası seminerlerle geçecek. Yüksel Hocayla yıllardır samimi dost oldukları gözlenen Tom Keplar Avustralya’da yaşayan bir Amerikalı. İtalyan eşi de ona eşlik etmiş.

Aynı zamanda Jeet Kune Do ustası da olan Yüksel Yılmaz’ın asistanları seminerlerde Tom’un dikkatini çekti. Tom’un seminerde sıkça, “Burada iyi şeyler yapılıyor; buradakiler her şeyin farkındalar; çok iyi JKD adamları yetişiyor. İzmit Türkiye’de Jeet Kune Do’nun kalbi” demesi Jeet Kune Do sporcularını mutlu etti. Her günü beş saat süren seminerde Keplar’ın işini kolaylaştırmak için özellikle İngilizce ve Çince dövüş terimlerinin anlaşılmasında ve pratik edilen tekniklerin düzeltilmesinde Yüksel Yılmaz Hoca da yardımcı oluyor. Seminerler diğer illeri de kapsayarak hafta boyu sürecek. Katılımcılar katılım belgeleri alacaklar. Katılımlar hala sürüyor.

Aynı zamanda Jeet Kune Do ustası da olan Yüksel Yılmaz Hoca şu açıklamayı yaptı: “Dersin açılışını katılımcıların karşısında Tom ve ben yan yana olarak selamlama (gin lai) ile yaptık. Önce egzersizlerden söz etti. Bruce Lee’nin kürek kemiklerini geliştiren egzersizini gösterdi. İp atlama (rope jumping)  ve daha birkaç ısınma (warm up) teknikleri gösterdi. Isınma 1 dakika mola 15 saniye sürdü. Bu çalışmaların kişiden kişiye değişeceğinden bahsetti. Jeet Kune Do’nun “Way of the Intercepting Fist” (Durduran Yumruğun Yolu) özelliğinden söz etti. Daha sonra merkezi hat dediğimiz “centerline” dan (jung seen san) bahsetti. Tom dikey yumruğu “vertical fist” (chung choi), yatay yumruğu “horizontal fist” (ping choi), el sırtını “back fist” (qua choi) yumruğunu, mızrak vuruşu dediğimiz “finger jab”ı (biu jee) çalıştırdı. Bunlardan özellikle el sırtı vuruşunu çok övdü. Tekme olarak “straight kick” (jik tek) ile “stamp kick” i (dum tek) gösterdi. El biçimlerinden “tokatlayan el” (pak sao), avucun içinin yukarı baktığı  “dispersing hand” (tan sao) ile dirseğin yere baktığı bilekten bükülen savuşturma (fook sao)  çalışmasını gösterdi. Relaks (relaxation) halde iken aniden patlayıcı (explosive) vuruş çalışmalarına geçişler yaptırdı. Tom ve eşi Marianna’nın bizimle olmasından mutluyuz” dedi.

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Başkanı Yüksel Yılmaz, Tom ve eşini İzmit’in ve diğer illerimizi de gezdirmeyi düşündüğünü söyledi. Misafirlerin ilimizdeki otantik yerleri de görmek istemeleri dikkatlerden kaçmadı.

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu başka organizasyonlar yaparak diğer JKD ustalarını ve başka branşlardan ustaları getirmeyi de programına aldı.

DİĞER RESİMLER

Oluşturulma Tarihi : 2014-07-01 19:03:26